Megalakult a Digitális Jövő Települési Hálózat

A digitális jövő fogadásáért felelősséget érző önkormányzatokat, szervezeteket, vállalkozásokat vár tagjai közé a 2016. december 7-én megalakult Digitális Jövő Települési Hálózat. A szervezet alapító dokumentumát a kezdeményezők, Wittinghoff Tamás Budaörs, és Dicső László Alsómocsolád település polgármesterei látták el elsőként kézjegyükke




A digitális jövő fogadásáért felelősséget érző önkormányzatokat, szervezeteket, vállalkozásokat vár tagjai közé a 2016. december 7-én megalakult Digitális Jövő Települési Hálózat. A szervezet alapító dokumentumát a kezdeményezők, Wittinghoff Tamás Budaörs, és Dicső László Alsómocsolád település polgármesterei látták el elsőként kézjegyükkel.

 

Mintegy 35 önkormányzat, települési szövetség, technológiai szolgáltató, valamint szakértők és civilszervezetek vettek részt a hálózat megalakulása alkalmából szervezett szakmai rendezvényen. A megjelentek egy része már formálisan is csatlakozott az új szervezethez, mások ezt a későbbiek során fogják megtenni, de mindenki elmondta, hogy rendkívül fontosnak tartja az összefogás létrejöttét, illetve, hogy mivel tudja segíteni a kezdeményezést. 

 

Többen aláhúzták, hogy a kistelepülések esélyeinek javulására megoldást jelenthet az új technológiákra való nyitottság, a különböző okos megoldások alkalmazása. Ahogy Gáspár Mátyás, közigazgatási szakértő, a teleház-mozgalom magyarországi elindítója, a Digitális Jövő Települési Hálózat létrehozásának ötletadója fogalmazott, egy kistelepülésen nincs meg az a szakmai háttér, anyagi erőforrás, hogy minden újdonságot meg tudjanak vizsgálni, tesztelni, hogy jó-e ez a település számára vagy sem. Egy ilyen hálózat többek között ezt a terhet is át tudja vállalni. Ugyanakkor a nagyok számára is elengedhetetlen az összefogás, a tapasztalat- és munkamegosztás például kutatási és fejlesztési pilot projektek lebonyolításában, hálózati szolgáltatások megszervezésében. 

 

Dicső László, Alsómocsolód polgármestere arról beszélt, hogy az összefogás olyan fontossággal bír, hogy a digitalizáció és az együttműködés együtt – azaz tulajdonképpen a létrejött hálózat – maga a jövő.

 

Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere a város adottságai miatt is elengedhetetlennek tartja a témával való kiemelt foglalkozást. Mint elmondta: Budaörsön a számítógép-ellátottság, illetve az internet lefedettség szinte száz százalékos, így a lakosság is elvárja, hogy az önkormányzat naprakész legyen az okos megoldások terén.

 

dr. Gyergyák Ferenc, a házigazda Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége főtitkára különbséget tett aközött, hogy egy település lakható, vagy pedig élhető. A cél az utóbbi, hogy a digitális megoldások is hozzájáruljanak ahhoz, hogy a településükön jól érezzék magukat az emberek.

 

Az alapító dokumentum aláírása után Budaörs város és Alsómocsolád község Önkormányzata meghívja mindazon önkormányzatokat, szervezeteket, vállalkozásokat, amelyek keresik, hogy hogyan tudják településük fejlődésének szolgálatába állítani a technológiai és intelligens megoldásokat, hogy vegyenek részt a Digitális Jövő Települési Hálózatban. 

 

A hálózat szervezői feladatait a Budaörsi Telekuckó látja el.